סטון טאון בזנזיבר

מתחילת אמצע המאה ה -8 המסחר גדל בחשיבותו ובנפחו, וזנזיבר הפכה לאחת מערי המסחר המרכזיות של סוואהילית בסוף המאה ה -10. באמצע המאה שמרה הסולטנות על יחסים הדוקים עם הבריטים; דיוויד ליווינגסטון, למשל, נאמר כי שהה בסטון טאון בשנת 1866 כשהתכונן למסעו האחרון לפנים מזרח אפריקה. הסולטאן סעיד בן סולטן עבר לסטון טאון ממוסקט, עומאן בשנות ה -40 של המאה ה -19 והחל בעידן של התפתחות מהירה ובירה חדשה עבור הסולטנות של עומאן וזאנזבר.

עיר האבן זנזיבר ממוקמת על אדמה העולה מהצד המערבי של האי אונגוג'ה שבאוקיינוס ההודי והיא דוגמה יוצאת דופן לעיירת סחר בסוואהילית

המבנים האישיים של עיר האבן באים לידי ביטוי במבנה ובחומרי הבנייה והטכניקות המבצעים אינטראקציה ומושפעים מהתרבויות השונות של שפת האוקיינוס. בניית העיר בוצעה עם אלמוגים, ארגמן, מנגרובים ועץ ממוסגרת במכתש גיר עבה ומטויח בשטיפת סיד, המשקף שילוב מורכב של השפעות סווהיליות, הודיות, ערביות ואירופאיות במסורות הבנייה והתכנון העירוני.

זנזיבר ידועה כבירת אונגוג'ה בחלק מהעיר בשם סטון טאון

שם תמצאו את רוב מלונות התיירות. עבור רוב המבקרים בעיר, המשמעות היא שסטון טאון היא הרובע ההיסטורי שבו תוכלו לבלות שעות בשיטוט במבוך רחובות צרים ולהלך לאיבוד במאות שנים של היסטוריה. רוב עיירות האבן שהתגוררו במאה ה -16 על ידי הפורטוגלים מתוארכות למאה ה -19 ובמידה פחותה למאה ה -18, עם שילוב מרתק של אדריכלות ערבית, פרסית, הודית וברית מהתקופה הוויקטוריאנית, והן עדיין משדרות תחושה אותנטית מכל הבחינות.

השלטון הפורטוגזי על האי זנזיבר החל לפני כמאתיים שנה

כאשר מבני האבן הראשונים הוקמו במבצר הישן. חלק ניכר מהאדריכלות העירונית של זנזיבר נבנתה מחדש במקומות סמוכים בתקופת השלטון העומאני, והדגימה את ההתפתחות הכללית של האדריכלות הסוואשית-סנסיפרי במאה ה -15. אך סלעי האלמוגים שהיו חומר הבניין העיקרי של זנזבר החלו להישחק והרשות לשימור סטון טאון נכנסה וארגנה את שיקום מספר בניינים כדי לשמר את הפאר הייחודי של העיר.

עיירת האבן בזנזיבר

היא דוגמה מצוינת למרכז סחר חופי בסוואהילי המבוסס על היסטוריה ארוכה של סחר והחלפות בין פנים אפריקה לבין מדינות ערב ואסיה. היא נוסדה לפני יותר מ -1,000 שנה, והיא עדיין מרכז תוסס, והארכיטקטורה שלה משלבת אלמנטים והשפעות רבות ומגוונות מערביות, פרס, הודו ואירופה. זה אופייני לאופייה האקלקטי של הארכיטקטורה של סטון טאון שהוביל אותי חזרה לבית הסוחר ההודי העכשווי שביקרתי בהרר לפני חודשיים, לאכזבתם של המקומיים כי לא היה לנו עניין בכרטיס הנצחון שלהם של מקומות מעניינים.

עיירת האבן זנזיבר שימרה את מרקמה העירוני ונוף העיר שלה ללא פגע ומכילה מבנים יפים רבים המשקפים את תרבותה הספציפית

המאגדים והומגניזציה של האלמנטים והתרבויות השונות של אפריקה, העולם הערבי, הודו ואירופה לעוד. יותר מאלף. חובבי האדריכלות שיטוטו בעיר ייהנו ממגוון סגנונות האדריכלות והנופים המאפשרים סיור בהיסטוריה הארוכה והמגוונת של העיר. מתווה קצר זה נותן סקירה טובה של תמהיל הסגנונות האדריכליים המרכיבים את סטון טאון, תערובת בולטת של ערביקה אומנית, רגישויות הודיות וטכניקות ילידות בחוף סווהילי.
לפרטים מורחבים אודות סטון טאון בזנזיבר כדאי להעיף מבט ב- zanzibar.co.il

מדריך בעל ידע ידריך אותך ברבות מהאטרקציות העיקריות של סטון טאון

יסביר את ההיסטוריה של האי ויצביע על פרטים מורכבים של אדריכלות שאולי לא שמת לב או הבנת בעצמך. מדי שנה סטון טאון מארחת כמה פסטיבלים מגניבים כמו פסטיבל האומנויות Sauti Za Busara, פסטיבל הסרטים הבינלאומי בזנזיבר ומספר פסטיבלים קטנים יותר כמו פסטיבל האוכל של סטון טאון (זה מרגיש כאילו יש פסטיבל אוכל על האי מדי יום! כביש מיזינגאני ממוקם על קו המים ומוביל דרך כמה מרגעי הנוף של העיר: מרפסות עץ, שלישיית בתי מרקחת ישנים, בית מכס ישן שמכיל את נפלאות הצילום, ארמון אלמוגי תל, מוזיאון ומבצר פורטוגזי ישן.

במהלך עונת הגשמים ההתעוררות ברחובות סטון טאון אינה נעימה ומסוכנת עקב המוני מים

אך הברזה מציעה שביל מוגבה שימושי בו הולכי רגל יכולים לקפוץ מאחד לשני בכדי לשמור על רגליים יבשות. אנשים מביאים את התוצרת שלהם מכל האי לשוק סטון טאון והתושבים והתיירים מגיעים לכאן כדי לקנות דברים שהם לא יכולים להשיג בכפר שלהם או בחנויות רגילות. לכן, הארמונות והמוזיאונים האיקוניים עיירות האבן מהוות היכרות מצוינת עם ההיסטוריה של זנזיבר, ואני ממליץ לנסוע לשם במהלך שהותכם בסטון טאון כדי לגלות את מורשת האי ואת עושר השפעותיה השונות.

הוא ידוע גם כבית השלום ומציע הזדמנות לגלות את ההיסטוריה והארכיאולוגיה של זנזיבר-החל ממסחר מוקדם ועבדות ועד אדריכלות וחייהם של סולטנים, חוקרים ומיסיונרים מפורסמים. בית הקפה זנזבר – אחד הבניינים הוותיקים ביותר בזנזיבר ומרכז סטון טאון, ששופץ לאחרונה, מציע 8 חדרים במחיר בינוני.

רגעים כמו טיול לאורך טיילת חוף הים של עיירות סטון עם תרמיל, הנוף של האוקיינוס ההודי הטורקיזי, ריח תה חריף וצ'אפי ברביקיו חם, הקריאה לתפילה המהדהדת מהמסגד הבא, שיזוף והברכה של המקומיים שפגשתי על הקרס.

מה בכתבה

פוסטים קשורים

מהו ג ' ל קמגרה ?

מהו ג'ל קמגרה וכיצד בכוחו לשדרג את חיי המין שלכם אחת ולתמיד גברים מסביב לעולם בכל מדינה שתחשבו עליה סובלים מבעיה מציקה שהיא נחלתם של

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן